Zanęty

Przepisy na zanęty wędkarskie

PRZEPISY NA ZANĘTY WĘDKARSKIE

PŁOĆ– jest rybą pospolitą występującą niemal w każdym zbiorniku wodnym . Sprawia to ze niejednokrotnie jest głównym celem wędkarza . Podczas gdy inne gatunki nie są skore do współpracy z łowiącym, często to właśnie wynik zrobiony na płotkach decyduje o zwycięstwie.

Szukając miejsca do położenia zanęty starajmy się zawsze wybrać twardy odcinek dna . Ważne jest także , by miejsce to było ,, ciekawe ‘’.
Mam tu na myśli załamanie dna , obszar płaskiego dna zaraz na końcu spadu ,dołek lub miejscowe wypłycenie.
Dokonując wyboru nie kieruj się zasadą : ,, im dalej tym lepiej ‘’. Ciekawe miejsca znajdują się często blisko brzegu .
Już woda głębokości jednego metra może nasz obdarzyć pięknymi okazami tego gatunku.
Zanęta płociowa powinna być ciemna, a zwłaszcza w szczególnych przypadkach nawet czarna. Charakterystyczną cechą jest także drobna granulacja i dobra ,, praca ‘’ mieszanki. Otrzymujemy taki efekt poprzez dodanie wyprażonych ziaren roślin oleistych . W wodach stojących oraz wolno płynących Kanałach gdy brania są dość dobre , a średnia długość łapanych osobników nie przekracza 15 centymetrów możemy mówić o następującym schemacie nęcenia: W zależności od warunków o czym jeszcze napiszę w dalszej części używamy do 2 kilogramów zanęty spożywczej. Dodatkiem tu może być pinka w niewielkich Ilościach . Podczas wstępnego nęcenia wrzucamy do wody około 6-10 kul wielkości pomarańczy. Wrzucamy takie jednorazowo trochę większą porcję jokersa z gliną , 10-14 kul . Podczas łowienia gdy brania ustają donęcamy kulami wielkości mandarynki wrzucając na zmianę kulę zanęty z pinką oraz kulę gliny z jokersem . Od tego schematu są ustępstwa co dyktowane jest nam przez warunki na łowisku, liczbę brań , ich intensywność oraz wielkość ryb. W sytuacji kiedy brania są bardzo intensywne, a wielkość poławianych płoci nie przekracza 20 centymetrów należało by podać więcej zanęty spożywczej kosztem gliny z jokersem.
W tym przypadku można dodać także pewną ilość ochotki za netowej wraz z zanętą, Sporadycznie zdarza się, że ryba nie bierze zbyt intensywnie. Wtedy należy podać więcej jokersa z gliną na rzecz zanęty. Podsumowując dużo ryb więcej zanęty, słabe brania więcej gliny z jokersem.
Płotki łowi się na niewielkie przynęty. Króluje tu ochotka i pinka zakładana na haczyk nr 18-22. Podczas słabych brań rewelacyjna może się okazać jedna larwa ochotki założona na haczyk nr 22 zawiązany na żyłce o,o6mm. Bardzo ważnym aspektem podczas łowienia tych rybek jest możliwie lekkie podanie przynęty. Obciążenie trzeba zminimalizować do 0,2 grama na metr głębokości. Mówiąc o szybkim i skutecznym łowieniu mam na myśli dwie metody : bat i tyczkę . O ile bat sprawdza się przy łowieniu dobrze biorącej ryby o tyle podczas słabego żerowania skuteczniejszym orężem okaże się tyczka.
Podane informacje dają podstawę wiedzy na temat zawodniczego łowienia płoci i stanowią grunt do zdobywania dalszych doświadczeń w zmaganiach z tą piękną rybą!
Poniżej przedstawiam przepisy na zawodnicze mieszanki ukierunkowane na płoć:

1.mieszanka przeznaczona do nęcenia większych osobników płoci.

50% 3000 GROS GARDONS – sensas
20% GMS Płoć – gut-mix
15% Epiceine nature – senses
5% Biscuit vanille – senses
5% Chenevis Grille – senses
5% Coco belge – senses
Zapach : Gordenix ( sensas ) 5-10% masy gotowej mieszanki .

2. Mieszanka ta przeznaczona jest do nęcenia w łowisku gdzie dominuje duża populacja płoci mniejszych rozmiarów.

50% 3000 SUPER ETANG gardons – sensas
25% 3000 EXPLOSIVE gardons – sensas
5% Chenevis Grille – sensas
5% Epiceine noire – sensas
10% Biscuit vanille sensas
5% Coco belge – sensas
Zapach: Double vanille ( senses ) dodać według zaleceń producenta.

3. Kolejna mieszanka najlepiej sprawdza się na początku i pod koniec sezonu gdy woda jest zimna a ryby słabo żerują.

60% 3000 NOIRE – sensas
20% SUPER ETANGE gardos – sensas
5% Chenevis Grille – sensas
5% Epiceine noire – sensas
5% Coco belge – sensas
5% Biscuit vanille sensas
Zapach: Gardonix noire (sensas) 5-10% masy gotowej mieszanki.

4. Zanęta skomponowana w poniższy sposób najlepiej sprawdza się na wolno płynących kanałach.

50% 3000 GROS GARDONS fine mouture – sensas
20% 3000 SUPER ETANGE gardons – sensas
15% Epiceine nature – sensas
5% Pain d’epice farine – sensas
5% Chenevis grille – sensas
5% Coco belge – sensas
Zapach: Double vanille ( senses ) dodać według zaleceń producenta.

5. zanęta na bazie produktów Lorpio , która ma stanowić tańszą alternatywę dla podanych wcześniej mieszanek.

50% Płoć Super
20% Leszcz Super
15% Biscuit ciemny
10% Konopie prażone mielone
5% Coco belge
Zapach: aromat płoć specjal, dodawać według zaleceń producenta !!!

  1. Jest to doskonała mieszanka zawodnicza wabiąca duże ilości osobników średniej wielkości, utrzymująca rybę długi czas w polu nęcenia. Polecana na wody stojące.

50% GMS Płoć – gut-mix
20% Super – gut-mix
10% Konopie prażone, mielone – lorpio
10% Biscuit ciemny – lorpio
5% Coco belge – lorpio
5% Arachid – lorpio
Zapach: Wanilia ( gut-mix) 200 gram na 3 kg suchej mieszanki.

7. Mieszanka selekcjonująca większe osobniki płoci.

50% GMX Duża płoć – gut-mix
20% GMS Płoć – gut-mix
15% Epiceine – sensas
5% Konopie prażone, mielone – lorpio
5% pieczywo czerwone – lorpio
5% Coco belge – lorpio
Zapach: Extra płoć ( traper ) dodawać wg. Zaleceń producenta.

 

LESZCZ – to gatunek niezwykle popularny w polskich wodach. Zaraz po poci jest najczęściej łowioną rybką przez wędkarzy. Mimo iż nie słynie z dużej waleczności podczas holu potrafi dostarczyć wiele emocji łowiącemu. Leszcz to ryba stadna. Wiele można przeczytać w prasie wędkarskiej na temat długotrwałego nęcenia leszczy i doboru miejsca połowu. Jako wędkarze wyczynowi , którzy ograniczeni niejednokrotnie do wylosowanego miejsca musimy radzić sobie w każdych warunkach.
Nęcenie leszczy podczas zawodów czy treningu rządzi się swoimi prawami. Zwykle pierwszym krokiem jest wybranie miejsca położenia zanęty. Zachęcam do wybierania miejsca z twardym dnem oraz ciekawych pod względem ukształtowania podobnie jak to miało miejsce podczas nęcenia płoci.
Przeciwieństwo stanowią tu miejscówki z płytszą wodą i umiejscowione blisko brzegu. Leszcze zwłaszcza te większe wybitnie nie lubią ,, chlapania nad głowami ‘’. Drugą ważną sprawą podczas nęcenia jest dobór samej zanęty. Mieszanki leszczowe charakteryzują się aromatami słodko – mdlącymi lub też korzenno – piernikowymi. Zanęty takie powinny zawierać dużo biszkoptów , które nadadzą mieszance odpowiednio słodki smak. Ta powinna być jasna , gdyż w znakomitej większości przypadków wabi ryby lepiej. Różnicą jest tu także praca zanęty. Leszcze wolą pokarm znajdujący się na dnie . Nasza mieszanka po wrzuceniu do wody powinna pracować obsypując się na boki . Mówi się często, że dobra mieszanka leszczowa powinna zawierać dużo konkretnych dodatków (casterów ,ochotki…) Jest to tylko częściowa potrawa odnosząca się do sytuacji, gdzie ryba żeruje dobrze i jest jej sporo w łowisku .
Nie ma żadnych sprecyzowanych reguł odnośnie ilości dozowanego ,, towaru’’ do naszej zanęty. Tu należy zawierzyć naszemu doświadczeniu. Osobiście preferuję dodanie mniejszej ilości przynęt i w razie potrzeby dodawanie dodatkowych porcji zanęty czy też samych klejonych przynęt. Decyzja taka powinna być jednak dobrze przemyślana gdyż często opadający pokarm płoszy zwłaszcza większe osobniki. W przypadku połowu tyczką zachęcam do stosowania podajników , które wykorzystane umiejętnie zmniejszają do minimum ryzyko spłoszenia ryb.
Odpowiedni zestaw na leszcze jest równie ważnym elementem determinującym sukces nad wodą. Z racji na sposób żerowania leszczy haczyk z przynętą powinien być położony na dnie. Niekiedy jest to tylko przegruntowanie o 5 cm, innym razem gdy zestaw jest targany przez prąd , itp., kładzie się także na dnie pierwszą śruciną .
Ma ona za zadanie zakotwiczenie zestawu w miejscu . Łowiąc leszcze używa się haczyków wielkości 20-16. Na słabo biorące ryby doskonałe są 2-3 larwy ochodki. Podczas lepszych brań zachęcam do zakładania na haczyk tzw. Kanapki złożonych np. z larwy ochotki i castera .
Na duże leszcze doskonałą przynętą są białe robaki założone na haczyk nr 16. Moją ulubioną metoda połowu leszczy jest tyczka z zestawem skróconym. Niekiedy zdarza się , że sytuacja na łowisku zmusza mnie do sięgnięcia po maczówkę . Pozwala ona dosięgnąć ryby z większej odległości . Jest nie zastąpiona gdy płochliwe sztuki nie da się zwabić w zasięg tyczki.
Łowienie leszczy nauczyło mnie myślenia nad wodą i pewnej elastyczności . Zawsze sprawdzajmy alternatywne sposoby, gdy łowiącym obok nas nie bierze może się okazać, że to właśnie my znaleźliśmy złoty środek danego dnia.
Poniżej przedstawiam przepisy na zawodnicze mieszanki leszczowe.

1.Mieszanka ta doskonale sprawdza się w zimnych wodach przyciągając większe osobniki. Może być także stosowana latem gdy temperatura wody jest wyższa.

50% Mein futer – sensas
20% GMS Leszcz – gut – mix
10% Biscuit vanille – sensas
10% Pain d’ Epice Farine – sensas
5% Chapelure fluo rouge – sensas ( buka zawodnicza czerwona )
5% Coprah Melasse – sensas
Zapach: Aromix bremes (sensas) – dodawać wg. Zaleceń producenta

2. Jest to typowa mieszanka sprawdzająca się w ciepłych wodach. Wabi doskonale większe leszcze.

60% Bremus – sensas
15% Epiceine Nature – sensas
10% Biscuit orange – sensas
10% Pralinor – sensas (migdały)
5% Coprah blance – sensas
Zapach: Super Bremix (sensas) – 5-10% masy suchej mieszanki

3. Zanęta skomponowana w następujący sposób wabi doskonale mniej aktywne leszcze pobudzając je do żerowania. Nadaje się także do nęcenia mniejszych osobników.

50% Bremes – sensas
30% GMS Leszcz – gut-mix
15% Epiceine – sensas
5% Citrouille farine – sensas (mączka z dyni)
Zapach: Brasem belge (sensas) – dodawać wg. Zaleceń producenta

4. Kompozycja ta jest alternatywną dla mieszanek droższych. Doskonale nadaje się do wabienia leszczy o każdej porze roku. Stworzona na komponentach ,,lorpio’’.

65% Super Leszcz
20% Biscuit jasny
5% Pieczywo żółto-czerwone
5% Copra melasa
5% konopie mielone, prażone
Zapach: Aromat brasem – 120 gram na 2 kg. Suchej mieszanki oraz 100 ml. Melasy na 2 kg. Mieszanki.

 

Ukleja – wydawać się może, że zwabienie i złowienie tej rybki nie stanowi problemu. W rzeczywistości skuteczne i szybkie łowienie uklei wymaga wiele wprawy i godzin treningu nad wodą.
Ukleje żerują najczęściej pod powierzchnią wody w stadach złożonych z wielu przedstawicieli tego gatunku. Brania są szybkie , na które należy reagować natychmiastowym zacięciem. Uklejki łowi się najczęściej batem o długości od 2 do 5 metrów. Uklejówki , bo tak nazywa się wędziska przeznaczone do połowu tych rybek są dość delikatne , zaopatrzone w bardzo giętkie , pełne szczytówki z włókna węglowego. Zestaw uklejowy jest dość delikatny co dyktowane jest przez rozmiar łowionych rybek.
Żyłka główna nie powinna przekraczać średnicy 0,12 mm a przypon 0,08. W rzeczywistości najczęściej żyłka główna 0,08 mm a przypon 0,06. Dla mniej wprawionych w szybkościowym połowie uklei proponuje wiązać zestawy na bazie grubszej żyłki głównej , wyeliminuje to częste splątania zestawu. Haczyk powinien być także mały 20 -24 z długim trzonkiem .
Spławiki używane podczas połowu są smukłe z krótką, cienką antenką, która dobrze sygnalizuje szybkie branie . Podczas gdy brania są dobre i regularne zaleca się skupienie przynęt zaraz przy przyponie. Wpłynie to na lepszą sygnalizację brań a i sama przynęta będzie po zarzuceniu szybciej docierać na głębokości gdzie żerują uklejki co przyczyni się do szybkiego ich łowienia .
Nęcenie uklei różni się znacznie od sposobów nęcenia płoci i leszczy. Zanęta uklejowa musi tworzyć w wodzie chmurę , która przyciągnie i zainteresuje stado. Najczęściej uzyskuje się taki efekt poprzez przemoczenie zanęty do konsystencji papki na tyle rozmoczonej by dało się nią rzucać, a także zaraz po wpadnięciu do wody utworzy smugę . Zanętę podaje się w łowisko co kilkadziesiąt sekund rzucając szczyptę trzema palcami. Pozwala na utrzymanie ryb w łowisku. Dobrym dodatkiem podnoszącym skuteczność zanęty są larwy ochotki.
Często podczas łowienia przygotowuję dwie mieszanki o identycznym składzie barwiąc jedną na czerwono. Do wiadra z czerwoną mieszanką dodaję także larwy ochotki i gdy brania stają rzadsze donęcam właśnie tą mieszanką. Ukleja często reaguje pozytywnie na zmiany w kolorze mieszanki.
Brania uklei są bardzo gwałtowne przez co ochotka staje się mało przydatną przynętą na haczyk. O wiele lepsza jest pinka lub biały robak w przypadku gdy ukleja bierze bardzo łapczywie. Ważnym jest także sam sposób zakładania przynęty na haczyk. Gdy brania są sygnalizowane a my nie możemy zaciąć wielu spośród biorących ryb może to oznaczać, że ukleiki połykają przynętę bardzo płytko. Należy w tedy nabić robaka wzdłuż całego ciała a na pewno uda nam się wykorzystać większość spośród brań.
Ukleja jest wbrew pozorom wymagającym przeciwnikiem mimo niepozornych rozmiarów. Podczas jej łowienia najważniejszym jest nie pozostawiania biernym na słabnące brania.
Na każde osłabienie brań należy reagować zmianą głębokości łowienia, zmianą koloru zanęty czy też zmianą rozłożenia śrucin w zestawie. Aktywność podczas połowu na pewno przyczyni się do zwiększenia ilości poławianych ryb.

Poniżej przedstawiam przepisy na zawodnicze mieszanki uklejowe.
1. Jest to prosta i zarazem skuteczna mieszanka w każdych warunkach. Doskonała, gdy przyjdzie nam łowić na nieznanym łowisku. Można ja przygotować także w wersji czerwonej zastępuje 3000 Ablettes zanęta 3000 Ablettes orange.

85% 3000 Ablettes – sensas ( wersja jasna tej zanęty )
10% Tourneso farine – sensas ( mączka słonecznikowa )
5% Coco belge – sensas
Zapach: Abletix – dodawać wg. zaleceń producenta. W szczególnie czystych wodach należy zmniejszyć ilość dodawanego zapachu do połowę zalecanej dawki.

2. Poniższa kompozycja sprawdza się szczególnie w ciepłych wodach.

60% Surface – sensas
30% Ablettes – sensas ( wersja jasna )
5% Coco belge – sensas
5% Toumesol farine – sensas
Zapach: pewnym rozwiązaniem jest dodanie Abletix’u, czasami skuteczniejszym zapachem w tej mieszance okazuje się Double vanille (sensas) , przed zawodami jednak trzeba przetrenować to rozwiązanie.

3. jest to mieszanka skuteczna podczas słabego żerowania uklei. Dodatek pieczywa czerwonego dodatkowo wpływa pobudzająco na ukleje.

75% God Seris Explosive – traper ( wersja jasna )
10% Makuch słonecznikowy – gut-mix
5% Konopie prażone mielone – lorpio
5% Coco belge – sensas
5% pieczywo czerwone – lorpio
Zapach : najlepiej sprawdza się dodatek zapachów wanilii lub tuti frutti z oferty trapera

4. Zanęta podobna do powyższej kompozycji. Bazą jest tutaj zanęta gut- mix’u.

75% Ukleja – gut-mix ( zanęta z serii uniwersalnych )
10% Makuch słonecznikowy – gut-mix
5% Coco belge – sensas
5% Pieczywo czerwone –lorpio
5% Arachid prażony – gut-mix
Zapach: jak powyżej polecam wanilię lub tuti frutti.

 

Karp – mało jest w Polsce łowisk gdzie podczas zawodów ma sens nęcenie mieszanką typowo karpiowa. Lepszy wynik można osiągnąć łowiąc regularnie płocie i leszcze niż licząc na pojedyncze brania karpi. Osobiście dość często w sezonie wybieram się na karpie. Nie używam ciężkich gruntówek, lecz łowie tyczką przystosowując zestaw do holu większych ryb. Nastawiając się na karpie Nie używam amortyzatorów cieńszych niż 1mm. Wystarcza to do wyholowania ryb do 2 kg w łowisku bez zaczepów. W łowiskach z zaczepami stosuję amortyzatory grubsze, dzięki którym mogę przeprowadzić forsowny hol. Także, gdy istnieje realna szansa złowienia większej sztuki używam grubszej gumy. Co prawda zdarzało mi się już wyciągać ,,okazy’’ dwukilogramowe na zestaw z amortyzatorem 0,7 i przyponem 0,08 ale ho był długi i meczący. Najczęściej używam amortyzatora o średnicy 1,2. Zestaw wiążę na żyłce 0,14 z przeponem 0,10 . Spławiki w moich zestawach karpiowych są typowo leszczowe z długą antenką i pogrubieniem po środku, które ułatwia obserwację brań. Używam czerwonych haczyków nr 16, na które zakładam w zależności od pory roku kanapkę złożoną z białych robaków, kukurydzy i ochotki. Co do ochotki wybieram największe osobniki, które dadzą się założyć na haczyk? Grunt ustawiam trochę większy niż głębokość łowiska tak by przynajmniej 5 cm przyponu znajdowało się na dnie. Zanęta na karpie powinna być jasna oraz posiadać grubą granulację . Mieszanki karpiowe charakteryzują się słodkim smakiem, co uzyskujemy przez dodatek biszkoptów oraz słodkim zapachem. Najczęściej jest to truskawka lub też zapach miodu. Dobra zanęta, która ma zwabić karpie powinna zawierać dużą ilość przynęt kukurydzy czy też białych robaków. Mimo iż może nie być nam nigdy dane uczestniczyć w zawodach spławikowych gdzie łowić będziemy głównie karpie to umiejętności i doświadczenie zdobyte podczas holu dużych ryb delikatnym sprzętem przydadzą się zawsze. Nigdy nie wiadomo czy podczas łowienia np. średnich leszczy nie trafi nam się okazja stawienia czoła okazowi.

1.Profesjonalna mieszanka , która może być z powodzeniem stosowana na zawodach jak i podczas rekreacyjnego łowienia gdy zależy nam na wysokiej skuteczności.

50% 3000 Carpes – Sensas
15% 3000 Super Etang Carpes
10% Biscuit Gras Gros – sensas ( biszkopt grubo mielony )
10% Pain d’Epice Farine – sensas ( mączka piernikowa )
10% Mais Torteau de Germe Gros TTX – sensas ( wytłok kukurydziany gruby )
5% Chapeluo Fluo Rouge – sensas ( bułka zawodnicza czerwona )
Zapach: Carpix od 100 do 200 gram na dwa kilogramy suchej mieszanki lub Double Freise wg. Zaleceń producenta.

2. Kompozycja również bardzo skuteczna , ale tańsza o zapachu truskawkowym.

50% Super Karp – lorpio
20% Super Leszcz – lorpio
15% Biscuit jasny – lorpio
10% TTX Gruby – lorpio
5% pieczywo czerwone – lorpio
zapach: proponuję dodać truskawkę z oferty gut-mix’u. Można zastąpić ten dodatek każdym innym o zapachu truskawki. Ważnym jest by była ta truskawka gdyż inny zapach zepsuje kompozycje.

3.Jest to kompozycja podobna do poprzedniej, ale o zapachu miodu.

70% Super Karp Specjal – lorpio
15% Biscuit jasny – lorpio
10% TTX Groby – lorpio
zapach: proponuję dodać atraktor Karp Sekret z oferty firmy Traper.

LIN, KARAŚ

1. Są to mieszanki, które można bez obaw stosować w zamulonych zbiornikach.

80% Super Lim karaś – lorpio
10% Biscuit jasny – lorpio
5% Konopie prażone, mielone – lorpio
5% TTX Drobny lorpio
Zapach: Wanilia (gut-mix) dodawać wg. zaleceń producenta

75% Lin Karaś – gut-mix (seria zanęt uniwersalnych)
10% Biscuit jasny – lorpio
5% Konopie prażone mielone – lorpio
5% Coco belge – lorpio
5% TTX drobny – lorpio
Zapach: Wanilia (gut-mix) dodawać wg. zaleceń producenta

ZANĘTY RZECZNE

1. Poniższe mieszanki wabią w szczególności leszcze. Do każdej mieszanki należy dodać od 1 do 4 kilo gliny rzecznej w zależności od uciągu. Pod każdą kompozycją podaje jedynie proponowany rodzaj atraktora gdyż jego ilość trzeba dobrać do warunków panujących nad wodą.

60% GMS Super leszcz – gut-mix
10% GMS Duży leszcz – gut-mix
10% Klej super mocny – lorpio
10% Pieczywo żółto czerwone – lorpio
5% TTX Gruby – lorpio
5% Kolendra mielona – lorpio
Zapach: Wanilia (traper)+ melasa 100ml na kilogram suchej mieszanki

60% Super leszcz rzeka – lorpio
20% Super leszcz duży – lorpio
10% Pieczywo czerwone – lorpio
5% Coprah melasa – lorpio
5% Kolendra mielona – lorpio
Zapach: Brasem (lorpio) + melasa aromatyzowana brasem (lorpio) dodawać jak powyżej.

85% Leszcz rzeka extra – lorpio
10% Pieczywo żółto czerwone – lorpio
5% Klej super mocny – lorpio
Zapach : Brasem (lorpio) + ewentualnie melasa

2. Kolejne dwie kompozycje są bardziej uniwersalne. Doskonale wabia jazie, klenie, leszcze a nawet krąpie. W tym przypadku także należy dociążyć mieszankę gliną.

60% Super jaź kleń leszcz – lorpio
20% Super leszcz rzeka – lorpio
10% Pieczywo żółto czerwone – lorpio
5% Konopie prażone mielone – lorpio
5% Kolędra mielona – lorpio
zapach: Wanilia (gut-mix)

80% jaź kleń leszcz extra – lorpio
10% Pieczywo żółto czerwone – lorpio
5% Konopie prażone mielone – lorpio
5% Klej super mocny – lorpio
zapach: Wanilia (gut-mix)

3. Jest to dość nietypowa zanęta, która bardzo skutecznie wabi brzany.

85% Zanęta serowa gut-mix (seria zanęt uniwersalnych)
10% Pieczywo żółto czerwone – lorpio
5% Konopie – lorpio (ziarna w całości ugotowane)
zapach: ze względu na dość nietypowy rodzaj zanęty trudno jest dobrać odpowiedni atraktor. Na pewno lepiej nic nie dodawać niż zepsuć mieszankę dodając gryzące się zapachy. Najlepiej jednak kupić atraktor z oferty sensasa.
Polecam Aromix Barbeaux.